ETKİNLİKLERİMİZ HAKKINDA

 

İnşaat ve yapı sektöründe hız, verimlilik ve sürdürülebilirliğin önemli ölçüde artmasına hizmet eden Yapı Bilgi Modellemesi (BIM) süreçleri hakkında en güncel bilgi ve uygulamaların paylaşıldığı “Türkiye’de BIM Zamanı” seminerlerinin 5.’si 19 Nisan 2016 Salı günü Four Seasons Hotel, İstanbul'da gerçekleştirildi.

 

 

Etkinliğimizde kareler için tıklayınız.

 

 

Şimdi Türkiye’de BIM Zamanı 2016 Etkinlik Programı

 

09:00 - 10:00
Hoşgeldiniz Kahvaltısı

"Hoşgeldiniz Kahvaltısı"

10:00 - 10:15
"Açılış konuşması"
Murat Tüzüm - Autodesk Türkiye Ülke Lideri

"Açılış konuşması"

Murat Tüzüm

Tüzüm, Autodesk bünyesine katılmadan önce beş yıl boyunca DS SolidWorks Corp.’ta Türkiye ve Yunanistan Bölge Satış Yöneticisi olarak görev yaptı. Şirketin Türkiye operasyonunun kurulma sürecini yönetti. Tüzüm daha önce de Adobe’nin Türkiye Distribütörü Medyasoft Bilgi Sistemleri’nde eğitim sektöründen sorumlu satış yöneticiliği ve IBM Türk yazılım grubunda çeşitli pozisyonlarda görev aldı. Fizik bölümü mezunu olan Murat Tüzüm, aynı zamanda Işık Üniversitesi’nden Executive MBA diploması sahibidir.

10:15 - 11:15
"Dünyada BIM"
Marek Suchocki - BIM Teknolojileri Satış Geliştirme Yöneticisi -
Autodesk Avrupa Bölgesi

Marek Suchocki

İnşaat Mühendisliği derecesi olan Suchocki, Autodesk’de Satış Geliştirme Uzmanı olarak EMEA bölgesinde altyapı müşterileri ve projeleriyle çalışmaktadır. Kariyerinin odağında insan ürünü çevre projelerinin yönetiminde ve tasarım süreçlerinde bilişim teknolojilerini araştırmak, geliştirmek ve uygulamak olmuştur. Çalışmalarının etkisi olarak birçok organizasyon BIM sürecine geçiş yapmış; birçok makale ve rapor yayımlamış; Bilişim Teknolojileri Yönetimi, Mühendislik, Araştırma, Proje Yönetimi gibi çeşitli rollerde bulunmuştur.

 

"Dünyada BIM"


İnşaat endüstrisinin mevcut zayıf durumu ve küresel ekonomik trendlerden yola çıkarak BIM’in potansiyel ve beklenen faydalarının anlatılacağı sunumda, ilk BIM projelerinin sonuçlarının bu faydalarla nasıl uyum sağladığı gösterilecektir. Aynı zamanda, Birleşik Krallık BIM devlet inisiyatifinin genel değerlendirmesiyle, Autodesk çözümlerinin BIM standartları ve gereksinimleriyle nasıl örtüştüğü örneklerle paylaşılacak.

Marek Suchocki CV

EMEA role to work with Infrastructure owners and their projects
Working across all civil project phases into operation of assets
Fellow of ICE and BCS and Chartered engineer and IT professional
Member of Institution of Civil Engineers and on information systems panel
Chairman of Construct IT and on Bsi B555 tech committee, buildingSmart UK tech group and part of UK Gov BIM task group

11:15 - 12:00
"Gelecek ve BIM, BIM ve gelecek"
Onur Altuni - BIM Direktörü, Ortak, Mimar - Dome+Partners

Onur Altuni

2002 yılında Yeditepe Üniversitesi Mimarlık bölümünden mezun oldu. İstanbul Atatürk Havalimanı Dış hatlar Terminali Ek Binası inşaatında çalıştı. 2004 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Yönetiminde Bilişim Bölümünde Yüksek lisans eğitimini tamamladı. 2004 yılından beri DOME Mimarlık bünyesinde çeşitli projelerde çalıştı. Şu an DOME Mimarlık bünyesinde BIM Direktörü olarak, projelerin BIM süreçlerinin koordinasyonu üzerinde çalışmaktadır.

 

"Gelecek ve BIM, BIM ve gelecek"


• DOME+Partners Vizyonu
• Neden BIM
• Süreç 2006 – 2016
• Örnek Projeler
• Sonuç ve Tavsiyeler

Murat Yılmaz - Kurucu Ortak - Dome+Partners

Murat Yılmaz

Murat Yılmaz, 1971 yılında Akçakoca, Türkiye’de doğmuştur.1992 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nden mezun olduktan sonra kariyerine Türkiye’nin önde gelen mimarlık ofislerinden olan Tabanlıoğlu Mimarlık’ta devam etmiştir. Yaklaşık 6 yıl sonra Tabanlıoğlu Mimarlık’tan proje müdürü olarak ayrılarak, 1998 yılında kendi ofisini kurma çalışmalarına başlamış ve 2004 yılında Dome+Partners’ı kurmuştur. Doğaya uyumlu, estetik kaygılarla bütünleşik, sürdürülebilir ve özgün tasarımlarıyla, günümüzde 100’den fazla ekip arkadaşıyla Dome+Partners’ta kurucu ortak olarak kariyerine devam etmektedir.

 

"Gelecek ve BIM, BIM ve Gelecek"


• DOME+Partners Vizyonu
• Neden BIM
• Süreç 2006 – 2016
• Örnek Projeler
• Sonuç ve Tavsiyeler

12:00 - 13:00
Öğle Yemeği

"Öğle Yemeği"

PARALEL OTURUM 1 PARALEL OTURUM 2
13:00 - 14:00
"Revit Structure ve Dynamo ile donatı dizaynı"
Dieter Vermeulen - Teknik Satış Yöneticisi - Autodesk Avrupa Bölgesi

Dieter Vermeulen

Autodesk Kuzey Avrupa Bölgesinde AEC Teknik Satış Uzmanı olarak çalışan Vermeulen, yapısal çözümler portföyü ürünlerinde uzmanlaşmıştır. Bu alanda özellikle yapısal mühendislik olmak üzere iş ortaklarına ve müşterilere iş akışı çözümlerinde destek vermektedir. Revit, Robot Structural Analysis ve Dynamo’yu yanına alan Dieter, çelik ve betonarme yapılarda tasarımdan üretime kadar inşaat süreçlerini kapsayan BIM iş akışı çözümleri sunmaktadır. 2000’de Belçika Jacobs Engineering’de başladığı kariyerinde 15 yılı aşkın yapısal mühendislik alanında deneyimi bulunmaktadır.

 

"Revit Structure ve Dynamo ile donatı dizaynı"


Bu oturumda betonarme modellemede uygulanan sayısal dizayn ile tanışmış olacaksınız.
Revit’te Dynamo ile oluşturduğumuz çözümler ile özel betonarme dizaynına aşina olacaksınız. Bu oturum, karmaşık, eğimli donatılar üzerine temel betonarme örnekleri içerecektir. Bu oturumdan sonra kompleks sorunlar için parametrik ve sayısal dizaynın gücü ve dinamikliği ile modelleme kapasitenizi artırmış olacaksınız.

"BIM 360"
Niyazi Kemer - Teknik Uzman/Mimar - Autodesk Türkiye

"BIM 360"

Niyazi Kemer

Türkiye’de 2009-2012 yıllarında Autodesk Revit Architecture ile yapılan en büyük iki projenin BIM müdürü olan Niyazi Kemer, 2004-2009 yıllarında çeşitli projelerde mimari tasarım şefi görevini yürütmüştür. 3 yıllık Revit eğitmenliği deneyimiyle şu anda Autodesk Türkiye’de AEC Teknik Uzmanlığı yapmaktadır.

14:00 - 15:00
"Ruhsat ve uygulama projelerinde Autodesk Revit ile çalışmak"
Ümit Kılıç - Cadbim - Autodesk Gold Yetkili İş Ortağı

Ümit Kılıç

Yüksek öğretimini Balıkesir Üniversitesi ve ardında Kocatepe Üniversitesin de Mimari ve Yapı Anabilimdalın da tamamladı. İş hayatına ilk İzmir Matu Mimarlık ofisinde başlayıp daha sonra Ankara da Yüksel İnşaat ve çeşitli inşaat Firmalarında Şantiye Şefliği ve Saha Kontrol Mühendisi olarak görev aldı. İzmire dönüşüyle birlikte 2009 yılından bu güne CADBİM ile Autodesk AEC alanında Mimari ürün sorumlusu olarak ekip de görev aldı. Autodesk AEC Ürünler üzerine çeşitli Üniversiteler Kamu Kurumları ve mimarlık , mühendislik , inşaat firmalarına teknik danışmanlık , seminer , çalıştay ve konferanslar verdi. Aynı zamanda İzmir Gediz Üniversitesinde yarı zamanlı Öğretim Görevlisi olarak görev almaktadır.

 

"Ruhsat ve uygulama projelerinde Autodesk Revit ile çalışmak;"


Autodesk Revit ile çalışmanın AutoCAD'e kıyasla, kapsamlı projeler hazırlayıp belediye onayından geçirenler için ne tür avantajlar sağlayacağı üzerinde tecrübelerimi uygulamalı olarak paylaşacağım. İmalat ve Detay çizimleri, şablon dosyalar, Belediye Teslim Paftaların hazırlanması gibi konuları örnekler üzerinden göstererek zaman ve dokümantasyon da sağlayacağı faydalar anlatılacaktır.

"BIM tabanlı proje koordinasyonu için Navisworks"
Ufuk Aydın- Abcadcam - Autodesk Gold Yetkili İş Ortağı

Ufuk Aydın

Ufuk Aydın, 1995 YTU Mimarlık Fakültesi mezunudur. SAYISAL GRAFiK şirketinde “Autodesk AEC Ürün Yöneticisi” olarak 11 yıl görev almıştır. İTÜ, YTÜ, BİLGİ gibi birçok üniversitede ders, seminerler vererek, Türkiye’de Revit yazılımı kullanımının gelişimi ve BIM’in yaygınlaşması konusunda çalışmıştır. Gökalp Baykal ile birlikte yazdıkları "Revit" kitapları 2013, 2014, 2015 sürümleri için yayınlanmıştır. Aydın, AB CADCAM şirketinde "AEC Ürün Yöneticisi" olarak çalışmaktadır. Aynı zamanda FSMVU'de öğretim görevlisidir.

 

"BIM tabanlı proje koordinasyonu için Navisworks"


Navisworks proje inceleme yazılımı, mimari, inşaat, MEP disiplinlerinde hazırlanan projeleri entegre bir ortamda birleştirip, model verileri üzerinden iş ve proje planlama, çakışma kontrolleri, metraj ve maliyet tahmini işleri için kullanılabilmektedir. Bu sunuma, proje hazırlayan, mimarlık ve mühendislik bürolarına ek olarak sahada uygulama işi yapan inşaat şirketlerine kadar tüm inşaat profesyonelleri katılabilir.

15:00 - 16:00
"Yeni başlayanlar için Revit MEP"
Coşkun Kartal - Prota - Autodesk Gold Yetkili İş Ortağı

Coşkun Kartal

Coşkun Kartal lisans eğitimini 2010 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliğinde tamamladı. Çeşitli firmalarda internet uygulamaları ve bilgi teknolojileri konularında çalıştıktan sonra YTÜ Bilgi işlem merkezinde asistan öğrenci olarak görev aldı. Bu deneyimleri doğrultusunda 2012 yılından beri Prota Bilgisayar bünyesinde tesisat mühendisliği ve veri yönetimi yazılımları uzmanı olarak tanıtım, eğitim, danışmanlık ve teknik destek konularında çalışmalarına devam etmektedir.

 

"Yeni başlayanlar için Revit MEP"


Seminerimizde, Elektro-Mekanik proje gruplarınca yaygın olarak kullanılan AutoCAD gibi CAD tabanlı yazılımlardan günümüzde giderek yaygınlaşan BIM altyapısını destekleyen Revit MEP yazılımına geçmenin getireceği avantajlar anlatılacaktır. Bu sunum firma yöneticileri, proje yöneticileri, tesis yöneticileri, mühendisler, teknikerler içindir.
- Revit MEP nedir
- Kimler geçiş yapmalı
- AutoCAD ve Revit MEP arasındaki temel farklar
- Akıllı yapı bilgi modelinin sağladığı kazanımlar
- Revit MEP’e geçiş ve adaptasyon süreçleri
- Sık sorulan sorular

"AutoCAD kullanıcıları için Autodesk Revit"
Niyazi Kemer - Autodesk Türkiye

"AutoCAD kullanıcıları için Autodesk Revit"

Niyazi Kemer

Türkiye’de 2009-2012 yıllarında Autodesk Revit Architecture ile yapılan en büyük iki projenin BIM müdürü olan Niyazi Kemer, 2004-2009 yıllarında çeşitli projelerde mimari tasarım şefi görevini yürütmüştür. 3 yıllık Revit eğitmenliği deneyimiyle şu anda Autodesk Türkiye’de AEC Teknik Uzmanlığı yapmaktadır.

 

 

BIM hakkında doğru olarak bilinen yanlış bilgileri sizin için derledik. Tıklayın ve keşfedin.
Rekabet artık her zamankinden daha da fazla. Yapı sektöründe yer alan mimarından mühendisine, müteahhitinden üreticisine tüm paydaşlar projeleri daha hızlı ve bütçe dahilinde kalarak bitirmek için baskı altındalar. Bunu nasıl başarabileceğinizi bu rehber ile şimdi keşfedin.
Mimarlık, mühendislik ve inşaat sektörlerine özel
BIM tasarım yazılımımızı ücretsiz deneyin